"Мови - це важливо" - гасло до Міжнародного дня рідної мови
Міжнародний День рідної мови був запроваджений ЮНЕСКО з 2000 року. Історія свята, на жаль, має дуже трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову.
Минуло багато років. Аж у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний День рідної мови як привід для роздумів та зосередження уваги на мовному питанні. В Україні цей день відзначають з 21 лютого 2000 року.
«Мови – це важливо!» Під таким гаслом пройшов тиждень, присвячений Міжнародному дню рідної мови в ГПШ № 44 з 22 до 25 лютого. Впродовж тижня кожен з класних колективів насолоджувався мовними цікавинками, лінгвістичними таємницями нашої рідної мови. Мета заходів – поглиблення знань про виникнення свята, розширення знань про мову та мовлення, сталі вирази в українській мові, сприяння співпраці між учнями, викликати інтерес не тільки до мови, але й до українських традицій та обрядів.
Першокласники працювали над виготовленням колажу, присвяченого українським національним символам, слухали українські народні пісні, переглядали історію виникнення свята.
Учні другого класу у заході «Я люблю українську мову» розповідали улюблені вірші, презентували яскраві малюнки, збирали пазли «Моя улюблена українська казка».
У 3 класі відбувся урок-презентація, під час якого було проведено вікторину. Діти відповідали на питання, а також знаходили за шифрами визначні місця нашої Батьківщини, збирали пазли за мотивами українських казок, співали українські пісні, малювали гуморески, а потім їх розповідали.
Четвертий клас взяв участь у інтелектуально-розважальній грі «Мова єднає всіх». Учні визначали назви своїх команд («Верба» та «Калина») за допомогою мовної гри «Дешифратор». Дуже сподобався дітям конкурс «Фразеологічні викрутаси», у якому треба було проявити не тільки знання з мови, але й підключити увагу, уяву та спостережливість. Під час «Домашнього завдання» учасники розповідали вірші великого кобзаря Тараса Шевченка, що вивчили вдома. А гарний настрій дітям забезпечили музична пауза, під час якої діти з захопленням танцювали під українські пісні, та гумореска, що викликала бурю сміху та позитиву.
Для учнів групи подовженого дня було організовано захід «Український віночок», на якому діти ознайомилися з елементами українського жіночого одягу – віночком. Дізналися назви квітів, що входять до складу українського віночка, значенням кожної квітки та кольору стрічки. Отримали знання про різні види вінків, їх призначення. А потім закріпили їх на практиці, створивши свій яскравий та неповторний віночок.
П’ятикласники відтворили історію виникнення цього свята. Діти шукали та підбирали синоніми до слова «говорити» (їх налічується аж 108), добирали епітети до словосполучення «рідна мова» (неповторна, промениста, щемка).Результатом роботи стало написання есе про красу, милозвучність та неповторність української мови.
Учні 6 та 7 класів грали у «Мовні викрутаси»: складали з пазлів портрети видатних українських письменників Т.Г. Шевченка, Лесі Українки, збирали зі «шматочків» вивчені українські вірші, поеми та добирали до них відповідного письменника, читали ці твори напам’ять, добирали до прислів’їв продовження, розшифровували «мовні цікавинки» - фразеологізми.
Між учнями восьмого та дев’ятого класів відбувся батл з української мови, під час якого учні повторили та узагальнили знання з української мови, збагатили свій словниковий запас , переконались у красі рідної мови.
На уроках української літератури та музичного мистецтва учні у власному, неповторному виконанні співали українські народні пісні. Тиждень пройшов цікаво, корисно, яскраво! Саме такі заходи сприяють вихованню поваги та любові до мови своєї держави.
Comments