Шановні учні, батьки, відвідувачі школи!
Просимо Вас ознайомитися з Порядком організації освітнього процесу в гімназії-початковій школі № 44 в період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).
Головне - зберегти здоров'я всіх учасників освітнього процесу та провести 2020-2021 навчальний рік у звичайному, а не дистанційному форматі. Всім нам необхідно ставитися з розумінням до карантинних обмежень та суворо дотримуватися встановлених правил та норм.
Порядок організації освітнього процесу
в гімназії-початковій школі № 44 в період карантину
у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)
в 2020-2021 навчальному році
1. Вхід до навчального закладу всіх учасників освітнього процесу (педагоги, здобувачі освіти, батьки), персонал, працівники харчоблоку, відвідувачів школи виключно в масках або респіраторах.
2. Супровід, вхід до школи батьків, родичів учнів без крайньої необхідності заборонено. Зустріч учнів після закінчення занять – на вулиці або в критій альтанці на шкільному подвір’ї.
3. Всі батьки, відвідувачі школи в разі крайньої необхідності допускаються до приміщень закладу виключно для індивідуальної роботи з адміністрацією або на запрошення педагогічних або медичних працівників (перш за все у зв’язку зі станом здоров’я дитини, з питань організації освітнього процесу) за таким алгоритмом:
3.1. Вхід через дезінфікуючий килим.
3.2. Санітарна обробка рук.
3.3. Вимірювання температури тіла (особи з температурою тіла 37,2 ℃ до закладу не допускаються, а також з ознаками ГРВІ).
3.4. Запис в Журналі реєстрації відвідувачів ЗЗСО № 44.
3.5. Пересування І поверхом до приймальні директора.
4. Зв’язок педагогічних працівників, адміністрації закладу з батьками учнів здійснюється переважно дистанційно за телефоном ЗЗСО № 44 (0972896408) через електронну пошту ЗЗСО № 44 (marshcola44@ukr.net), особисті електронні скриньки вчителів та класних керівників, за телефоном, через групи в соціальних мережах та vіber.
5. Пересування в рекреаціях школи всіх учасників освітнього процесу здійснюється виключно в масках (вхід-вихід, будівлі, перерви).
6. Проведення масових заходів в приміщеннях школи заборонено на час карантину.
7. Під час уроків в приміщеннях класних кімнат та навчальних кабінетів вчителі та учні можуть знаходитися без захисних масок.
8. Частина уроків та виховних заходів може проводитися на свіжому повітрі на території закладу освіти: у критій альтанці, в еко-класі, на лавках, на футбольному полі зі штучним покриттям, на шкільному подвір’ї.
9. Вхід до школи здійснюється через два входи, обладнані дезінфікуючими килимками:
- вхід з боку спортивного залу: учні 5-9 класів; персонал
- вхід з боку буфету: учні 1-4 класів, працівники буфету, батьки з обов’язковим дотриманням соціальної дистанції 1,5 метри.
10. На вході до школи медична сестра вимірює температуру тіла працівникам безконтактним термометром.
11. Всі працівники закладу з температурою тіла 37,2 ℃, а також з ознаками ГРВІ відсторонюються від роботи, направляються до медичного закладу, йдуть на лікування, беруть тимчасовий лист непрацездатності в той самий робочий день.
12. Після входу до школи всі учні та персонал миють руки в туалетних кімнатах рідким милом, обробляють санітайзером.
13. Всі учні та персонал повинні мати захисні маски або респіратор у розрахунку 1 шт на 3 години роботи або 3 уроки: персонал – особисті та за рахунок бюджету, учні – за рахунок батьків.
14. Ранкова зарядка з учнями проводиться о 8.00 годин в класних кімнатах. Класні керівники з’ясовують кількість та причини відсутності дітей в школі, проводять опитування про самопочуття учнів, негайно доповідають адміністрації про ознаки ГРВІ в учнів.
15. При виявленні учнів або персоналу з ознаками ГРВІ повідомляється медична сестра за телефоном, хворий ізолюється в окреме приміщення (музей школи, ІІІ поверх), повідомляються батьки, хворий направляється до медичного закладу у супроводі батьків або через виклик карети швидкої допомоги.
При підозрі на COVID-19 негайно повідомляється департамент освіти та Держпродспоживслужби.
16. Після кожного випадку виявлення ГРВІ технічні працівники додатково дезінфікують всі поверхні в приміщеннях, де перебував та пересувався хворий, здійснюється провітрювання.
17. На перервах всі учні виходять з класних кімнат до рекреацій:
І поверх – учні, які отримують харчування в буфеті;
ІІ поверх – учні 1-4,5 класів;
ІІІ поверх – учні 6-9 класів.
18. Учні можуть користуватися кріслами-мішками на ІІ та ІІІ поверхах з дотриманням соціальної дистанції.
19. Чергування учнів по школі заборонено.
20. Прибирання в класних кімнатах на території школи за участю учнів заборонено.
21. Учні класів можуть здійснювати роботи щодо самообслуговування під час перерв протягом навчального дня (принести води для дошки до класної кімнати, вимити дошку, зібрати папір) виключно в одноразових рукавичках (за батьківський рахунок).
22. Технічні працівники школи прибирають всі приміщення закладу (в т.ч. 7-9 класів), проводять щоденну дезінфекцію стільців, учнівських та вчительського столу, ручок дверей, підлоги, інвентаря та іншого (засоби дезінфекції за рахунок бюджету).
23. Класні керівники, вчителі інформатики, хімії, фізичної культури забезпечують 10-хвилинне провітрювання приміщень класних кімнат та навчальних кабінетів кожної перерви.
24. Основну кількість уроків відповідно до навчального плану проводиться в класних кімнатах, за виключенням інформатики, хімії (тільки в тому разі, коли використовується спеціальне лабораторне обладнання), фізичної культури, заняття підгруп на уроках англійської, російської, української мови.
25. Уроки фізичної культури в теплу пору року за умови сприятливої погоди проводяться на свіжому повітрі (на спортивному майданчику, футбольному полі, шкільному подвір’ї, у критій альтанці).
26. Всі тактильні контакти дітей під час ранкових зустрічей (1-3 класи НУШ), уроків, інтерактивних вправ та завдань заборонені.
27. Всім батькам взяти до уваги: дітям з мінімальними або первинними ознаками ГРВІ, скаргами на погане самопочуття відвідувати заклад освіти заборонено.
28. Всім батькам щоранку з 8.00 до 8.10 годин інформувати за телефоном класного керівника про причину відсутності дитини в школі. Надавати необхідні документи через пропуски учнями навчальних занять у зазначений термін (медичні довідки, заяви, пояснювальні записки батьків).
29. Чергування по школі під час перерв здійснюється виключно педагогічними працівниками закладу освіти відповідно до затвердженого графіку.
30. Харчування учнів здійснюється за затвердженим графіком з дотриманням соціальної дистанції, санітарно-гігієнічних вимог.
31. Приймати їжу учням поза межами буфету суворо заборонено.
32. Перед кожним прийомом їжі всім учням, працівникам ретельно вимити руки рідким милом, провести санітарну обробку рук, витерти паперовим рушником (рушники за рахунок батьків).
33. Буфетна продукція відпускається виключно відповідно до заявки від класного керівника, прийом буфетної продукції здійснюється разом з колективом класу за спеціально закріпленими столами.
34. Вживати швидкопсуючу їжу, приготовлену вдома, учням та працівникам заборонено у зв’язку з відсутністю умов зберігання.
35. Питний режим учнів 1-4 класів здійснюється в класних кімнатах з використанням кулерів, що пройшли санобробку, та одноразових стаканів (за батьківський рахунок).
Учнів 5-9 класів, персоналу – у буфеті кип’ячену воду у одноразових стаканах, індивідуальних пляжках, що пройшли спеціальну обробку (разові стакани, пляжки – за батьківський рахунок).
36. Збір засобів індивідуального захисту (масок, респіраторів), серветок, рукавичок здійснюється у спеціально відведених місцях (контейнер з кришкою, разовими пакетами для сміття): 10 локацій (туалет-2, буфет – 1, на входах – 2, на поверхах - 5) з надписом «Використані маски та рукавички».
37. В осінньо-зимовий період всі учні та персонал повинні мати знімне взуття, перебуватися на лавках на входах, вимити руки з милом, продезінфікувати руки, після цього піднятися до класних кімнат.
38. Всім учням та персоналу якомога частіше мити руки з милом, дотримуватися етикету кашлю, чиху, правильно вдягати та знімати засоби індивідуального захисту (маски, респіратори, гумові рукавички).
39. Пересування учнів по закладу здійснюється відповідно до маршруту: сходи біля спортивної зали – 5-9 класи, сходи біля буфету – 1-4 класи, ГПД. Педпрацівники супроводжують дітей.
40. Право входу та знаходження в школі під час навчальних занять має асистент дитини (учні з ООП, відповідно до висновків ІРЦ) з дотриманням протиепідемічних вимог і санітарних заходів.
41. Всім батькам, працівникам негайно повідомляти адміністрацію закладу в разі виявлення контактної дитини, члена родини з хворими на коронавірус.
42. Взяти до уваги:
- Умови проведення освітнього процесу в закладі можуть бути змінені відповідно до Постанов та розпорядчих документів Кабінету міністрів, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти України.
- Педпрацівникам, батькам, учням в будь-який час бути готовими перейти на дистанційну або змішаний формат проведення освітнього процесу.